LOKALIZACJA: WETLINA, BIESZCZADY
ROK PROJEKTU: 2021R
POWIERZCHNIA: 178M2 DUŻY DOM I 35M2 DOMEK

Wetlina nierozłącznie kojarzy się z sercem Bieszczad, jest jedną z głównych bieszczadzkich baz turystycznych zlokalizowana między Połoniną Wetlińską  a pasmem granicznym. Położona jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Działka, na której pracownia Z3Z ARCHITEKCI zaprojektowała domki dla turystów, leży bezpośrednio przy żółtym szlaku prowadzącym na Przełęcz M. Orłowicza na Połoninie Wetlińskiej. Ma dość duży spadek, z którego roztacza się piękny, przestrzenny widok na Hnatowe Berdo, dolinę Górnej Solinki i pasmo graniczne.  W tym pięknym otoczeniu Inwestor planuje wybudować kilka lokali na wynajem, dwa z nich jako niewielkie domki, cztery pozostałe w jednym większym budynku.

Pracownia Z3Z ARCHITEKCI przystąpiła do zadania zaczynając od analizy historycznej architektury regionu, po której w wyniku walk z UPA i przesiedleń w ramach Akcji Wisła niewiele zostało, większość wsi została doszczętnie spalona. Tereny te zamieszkiwane były przez Bojków, którzy swoje chaty budowali z bali, często malowanych na ciemnobrunatny kolor. Dachy, bardzo strome, dwu lub czterospadowe kryte były słomą. Stosunek wysokości dachu do wysokości ścian wynosił nawet do 3:1.

Budynki zostały zaprojektowane w nawiązaniu do tej lokalnej architektury. Kształt dachu małych domków nawiązuje do bardzo często spotykanego dachu czterospadowego. Jest stromy. Zamiast słomy pokryty został gontem drewnianym, który schodzi również na dwie ściany budynku. Pozostałe dwie ściany zaprojektowane są z drewnianego bala w ciemnym kolorze, są cofnięte względem dachu, tworząc zadaszenie nad niewielkim tarasem, nawiązujące do tradycyjnych okapów. Zabieg ten pozwala otworzyć wnętrze domku w sposób narożnikowy na widok, a wystającymi ściankami z gontu odgrodzić się od reszty zabudowy dając poczucie prywatności. Wnętrze składa się z niewielkiego wiatrołapu,  z którego jest przejście do łazienki oraz strefy dziennej mieszczącej aneks kuchenny rozkładaną sofę i stołu. Na górze znajduje się antresola z łóżkiem.

Duży dom, o rzucie w kształcie litery L mieści cztery lokale z niezależnymi wejściami z zewnątrz, dwa na parterze i dwa na poddaszu. Ściany pokryte są deską, która szerokością, układem i kolorem nawiązuje do bali. Nowoczesnego charakteru nadaje pomieszczenie gospodarcze, pokryte szarą płytą elewacyjną, tworzące jednocześnie zadaszenie nad wejściami.

Całość założenia zarówno bryłowo jak i pod względem użytych materiałów nawiązuje do otaczającego, pięknego krajobrazu oraz do historycznej zabudowy regionu. Duże przeszklenia, tarasy i balkony pozwalają podczas przebywania w budynku cieszyć się wspaniałymi widokami.