LOKALIZACJA: WARSZAWA - WILANÓW
ROK UKOŃCZENIA: 2017
POWIERZCHNIA: 320M2

 

Budynek składa się z dwóch brył. Wyższej z dachem dwuspadowym i niższej z dachem płaskim. Założenia do projektowania odpowiadały w pewnym sensie wytycznym dla domu parterowego. Właściciele główne pomieszczenia potrzebne do życia chcieli zlokalizować na parterze. Jednak z uwagi na dość nie dużą wielkość działki rozsądnym było zlokalizowanie części pomieszczeń na piętrze. Aby zachować wrażenie „parterowości” budynku dla właścicieli na piętrze zaprojektowano głównie pokoje dzieci. Dzięki temu dla dorosłych mieszkających funkcjonowanie w domu mogłoby się ograniczyć jedynie do parteru, dzieci, których pokoje są na górze odbierają dom jako piętrowy.

Budynek składa się z dwóch skrzyżowanych ze sobą brył tworzących w rzucie kształt przypominający literę „L”. W części dwukondygnacyjnej z dwuspadowym dachem umiejscowionej w północno – wschodnim narożniku działki mieści się strefa dzienna maksymalnie przeszklona w parterze od strony południowej z widokiem na działkę. Przylega do niej taras od strony południowej i zachodniej który po otwarciu przeszklonych drzwi przesuwnych łączy się z salonem i jadalnią tworząc jedną dużą przestrzeń wypoczynkową.

Główną cechą domu parterowego jest oczywiście jego nieduża wysokość. To założenie także przyświecało projektowaniu budynku. Aby dodanie części piętrowej posiadającej dość wysoki dach nie powiększało nadmiernie budynku usytuowano ją nad częścią gospodarczą. Pomieszczenia takie jak kotłownia, garaż czy pralnia mogły być niższe niż pozostała część parteru. Dużym plusem tego układu jest także możliwość obniżenia wysokości części dwukondygnacyjnej budynku. Dzięki czemu wyższa część nie góruje znacznie nad parterową. Układ zainspirowany wytycznymi inwestora pozwala stworzyć wysokie pomieszczenia użytkowe parteru a niskie pomieszczenia techniczne, jednocześnie tworząc bardzo wysokie przestrzenie na piętrze. Ten projekt jest dobrym przykładem bardzo dobrej współpracy architektów i inwestora udało się stworzyć bardzo ciekawą i mądrą strukturę budynku.

Dom posiada bardzo duży taras. Częściowo z pełnym zadaszeniem, częściowo nie zadaszony a w trzeciej części z belkami chroniącymi przed słońcem. Jest on znaczącą przestrzenią wydzieloną w parterowej białej bryle domu. Jest na tyle duży, że dostępny jest praktycznie z każdej dostępnej dla wszystkich części parteru. Życie domu toczy się „wzdłuż” tarasu.