ROK PROJEKTU: 2021
POWIERZCHNIA: 288m2
Działka, na której został zaprojektowany i zrealizowany Dom Przesłonięty położona jest na leśnym terenie willowej okolicy nieopodal dużej aglomeracji. Charakteryzuje się podłużnym kształtem oraz znacznym spadkiem w kierunku drogi. Uroku i malowniczości nadają działce występujące na niej stare drzewa: sosny, dęby, modrzew, cis, tulipanowiec; które porośnięte są bluszczem.
Bryła i rzut budynku jest wynikiem wpisania się w istniejący układ drzew, uwzględnienia znacznego spadku terenu oraz licznych wytycznych Inwestorów.
Wjazd na działkę miał pozostać w miejscu istniejącym, czyli w północno – wschodnim narożniku. Pomimo, że nieprzekraczalna linia zabudowy pozwalała budować się 5m od drogi, dom został zaprojektowany 1,7m głębiej, a garaż „zepchnięty” w południową część działki, tak, aby wydłużony wjazd po łuku rozłożył znaczną różnicę poziomów między garażem a drogą, wynoszącą 1m, w bardziej zbilansowany sposób. Brama do garażu zlokalizowana z boku utworzyła przestronną przestrzeń manewrową i postojową. Kolejnym zabiegiem pozwalającym minimalizować nachylenie wjazdu było obniżenie bryły gospodarczej, w której znajduje się garaż, garderoba, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze i spiżarnia; względem reszty parteru o 0,5m.
Dało to bardzo ciekawy efekt „wsunięcia” jej pod bryłę piętra. Było to konieczne, również ze względu, że między poziomem wjazdu a ogrodem różnica ta wynosi ok. 1,4m, tak, że z tarasu jest bezpośrednie wyjście na trawnik.
Bryła budynku jest rozrzeźbiona, część gospodarcza, jak już zostało wspomniane, tworzy odrębną bryłę, pokryta jest innym materiałem i „wsuwa się” pod pozostałą część domu. Od strony drogi charakteru i poczucia prywatności nadają gęsto ustawione, pionowe przesłony, które w miejscu okien tworzą elektronicznie sterowane okiennice. Parter od frontu jest podcięty, zabieg ten pozwala w naturalny sposób utworzyć zadaszenie nad wejściem jednocześnie sprawiając, że całość zyskuje niebanalny wygląd.
Dom otwiera się w kierunku zachodnim, gdzie dodatkowe poczucie przebywania w ogrodzie zapewniają tarasy zarówno na parterze jak i na piętrze budynku, dostępnymi z kuchni, jadalni, salonu oraz łazienki z sauną i sypialni master. Użyte materiały miały być dobrej jakości i odporne na wymagający leśny klimat. Większa część budynku pokryta jest czarną płytką klinkierową, natomiast bryła gospodarcza i wnęki spiekiem kwarcowym.
Kolejnymi istotnymi dla projektu i kształtu bryły wytycznymi, było otwarcie się wysokiego na 6 metrów salonu, dużym przeszkleniem na piękny, stary tulipanowiec. Można powiedzieć, że to drzewo w pewnej mierze zdefiniowało sporą część projektu. Północna ściana domu została w dużej mierze zmaknięta, by odgrodzić się od sąsiada, którego też nie powinno być widać z tarasu. Z tego powodu północna część bryły sama przysłania widok na sąsiada, przez swoje wysunięcie, a w ścianie północnej nie ma okien; kończy się przed okazałym drzewem, które widać przez dwukondygnacyjne, fasadowe przeszklenie, otwierające się na ogród.
Bardzo ważną rolę w projektach pracowni Z3Z ARCHITEKCI pełni wejście do budynku. Architekci starają się, by pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu domu było silne. Tak jest i tu, ponieważ już z wiatrołapu, przez szerokie okna w jadalni, rozpościera się widok na ogród.
Lokalizacja kuchni i jadalni pozwala na gotowanie i jedzenie z widokiem na ogród, jest to szczególnie ważne dla tego projektu, gdyż jest to przestrzeń, w której Inwestorzy spędzają najwięcej czasu. Zapewnione jest też bezpośrednie wyjście na częściowo zadaszony taras, na którym mieści się swobodnie duży stół.
Na piętrze znajduje się antresola z widokiem na salon, ogród i tulipanowiec; pokój dziecka, przestronna łazienka z sauną oraz sypialnia master. Zarówno z łazienki jak i z sypialni można wyjść na niezależne tarasy, ten pierwszy stanowi przestronną przestrzeń wypoczynkową, np. po skorzystaniu z sauny, drugi jest mniejszy, ale zadaszony. Prywatność części nocnej od drogi zapewniają okiennice z lamelkami. Jest to element, który definiuje dom od strony frontowej. Dla przechodnia, obserwatora z zewnątrz dom jest zamknięty, „przesłonięty”, otwory okienne po zamknięciu domu znikają i nawet wprawne oko będzie miało problem z ich odnalezieniem.
Na piętrze została usytuowana część nocna, podzielona na oddzielne apartamenty: rodziców, córki i syna oraz dodatkowy dla gości. Każdy z apartamentów dzieli się na strefy dzienne, strefy pracy, strefy nocne, łazienki i garderoby. Każdy z mieszkańców ma zatem do dyspozycji własną powierzchnię, która spełnia wszystkie jego potrzeby. Dodatkowo strefa master poprzez panoramiczne, przesuwne przeszklenia ma dostęp do dużego tarasu na dachu połączonego schodami z tarasem na działce.
Ważnym aspektem tego projektu jest także to, że został wykonany z materiałów bardzo odpornych na las. Współgrają one także z leśnym otoczeniem. Bryła wpisującą się w istniejący układ drzew a dzięki dużym przeszkleniom przebywając w domu mamy poczucie przenikania się leśnej działki i wnętrz.