ROK PROJEKTU: 2022
LOKALIZACJA: Podkowa Leśna

Bryła domu składa się z dwóch jednakowych elementów. Zgodnie z tym założeniem, pojawił się podział  funkcjonalny na bryłę dzienną, która składa się z salonu, jadalni, kuchni, spiżarni i gabinetu oraz bryłę nocną, która mieści dwie sypialnie i łazienki, garderobę, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż.  Aby zrealizować program funkcjonalny założony przez inwestorów, bryła nocna musiała zostać wydłużona, wciąż pozostając jednak w identycznym wyrazie architektonicznym w stosunku do bryły dziennej.

Obecność licznych drzew na działce wpłynęła na obrócenie bryły nocnej, dzięki czemu budynek doskonale dopasował się do uwarunkowań działki, minimalizując wycinkę drzew. Dwie proste w formie bryły zostały połączone łącznikiem, który stanowi strefę wejściową do budynku. Podobnym elementem, który uzupełnia bryłę oraz program funkcjonalny jest taras z mobilnym zadaszeniem zlokalizowany przy salonie. W bryle nocnej zostały zaprojektowane dwa podcięcia, które odróżniają się od reszty budynku materiałem elewacyjnym. Podcięcie od frontu ma na celu podkreślenie strefy wejściowej oraz stworzenie naturalnego zadaszenia, natomiast dzięki podcięciu od strony ogrodu, powstaje przestrzeń na taras z równie naturalnym zadaszeniem.

Budynek od frontu jest zamknięty w formie, natomiast otwiera się licznymi przeszkleniami w stronę ogrodu z piękną roślinnością.

Chcąc jak najlepiej wpisać obiekt w naturalny charakter działki, zaprojektowano elewację wykonaną z ciemnego drewna ułożonego pionowo, co koresponduje z licznie występującymi na działce drzewami. Dodatkowym materiałem użytym na elementy uzupełniające podstawowy program funkcjonalny, czyli na łącznik i taras, są ciemne płyty włókno-cementowe. Chcąc zachować minimalistyczny charakter budynku, przy jednoczesnej świadomości natury drewna, zdecydowano o zaprojektowaniu blachy trapezowej na dachu, która rozstawem i kolorem nawiązuje do drewna na elewacji.

Całość założenia współgra z otoczeniem, naturalne materiały doskonale wpisują się w charakter działki i okolicy, a mimo dużych przeszkleń występujących w budynku, zapewnione jest poczucie prywatności.