ROK PROJEKTU: 2022
LOKALIZACJIA: Zibata – Meksyk

Zibatá to prężnie rozwijające się, nowoczesne miasto powstające na północ od miasta Querétaro w środkowym Meksyku. Na 1100 hektarach, w górzystym terenie, buduje się nowe osiedla z innowacyjną infrastrukturą, sąsiadujące z rozległymi polami golfowymi i terenami zielonymi.

Na jednym z takich nowopowstających osiedli, na niewielkiej działce o powierzchni 380 m2, charakteryzującej się dużym spadkiem i sąsiadującej od zachodu z projektowanym bulwarem, Z3Z ARCHITEKCI miało zaprojektować dom jednorodzinny. Projekt powstał w oparciu o wytyczne Inwestora, precyzyjne i restrykcyjne wytyczne administracji osiedla oraz ukształtowanie terenu. Marzeniem Inwestorów była bryła z dwuspadowym dachem i zagłębionym dużym oknie w ścianie szczytowej, na działce zaś musiał powstać budynek dwukondygnacyjny wpisujący się w skarpę.

Tak powstał budynek, którego bryła „nowoczesnej stodoły”  stanowi piętro i „leży” na bryle z płaskim dachem. Przestrzeń miała być przytulna, jasna i wykonana z trwałych materiałów. Parter ma rzut kształtem zbliżony do odwróconej litery C, dzięki czemu tworzy się wewnętrzne patio, które dzięki otoczeniu domem tworzy prywatny, częściowo zadaszony taras, na który otwierają się wnętrza domu. Dostępny jest on z wewnętrznej komunikacji okalającej patio oraz jadalni i kuchni. Salon powstał w obniżeniu, dzięki czemu można z niego bezpośrednio wyjść do ogrodu znajdującego się w północnej części działki i położonego ok. 2,5m niżej niż poziom drogi przed domem.

Front bryły jest dosyć surowy, aby zapewnić prywatność od drogi. Jedyne okno na parterze znajduje się w gabinecie, a okno w pokoju dziecka przesłonięte jest ażurowymi okiennicami. Bryła otwiera się na patio i wewnętrzne ogrody, a na piętrze panoramicznymi oknami, na bulwar. Z patio, schodami wzdłuż budynku dochodzi się do ogrodu przed salonem.

Bryła piętra, która stanowi część nocną, jest ceglana, kolorystyką nawiązuje do tradycyjnej zabudowy, a okna znajdujące się w niewielkim wgłębieniu zasłonięte są drewnianymi, ażurowo ustawionymi deskami, tworzącymi mobilne okiennice. Zgodnie z wymaganiami dach dwuspadowy pokryty jest czerwoną, ceramiczną dachówką zbliżoną do cegły na elewacji. Sypialnia master zlokalizowana w zachodnio-północnej części budynku otwiera się na bulwar. Istnieje możliwość wykorzystania płaskich dachów jako tarasy dostępne z piętra.