LOKALIZACJA: JÓZEFOSŁAW POD WARSZAWĄ
ROK UKOŃCZENIA: 2017
POWIERZCHNIA: 400M2

Zadanie projektantów było stworzenie wygodnego domu na silnie zurbanizowanych i nieuporządkowanych przestrzennie przedmieściach Warszawy. Działkę otaczają domy w różnych stylach architektury a także o różnym charakterze zabudowy. Domy wolnostojące, bliźniaki, zabudowa szeregowa a także nie duże budynki wielorodzinne o przeróżnych kształtach. Podstawowym założeniem było stworzenie w otaczającym chaosie prostej, zrozumiałej dla otoczenia formy a jednocześnie na tyle odważnej aby zaspokoić potrzeby estetyczne inwestora. Powstały dwie proste prostopadłościenne bryły położone jedna na drugiej konsekwentnie odcinające się od siebie. Górna cała z drewna, także od spodu, na suficie w środku i na zewnętrz. Dolna biała, wycięta w kilku miejscach. Wszędzie gdzie przecinamy białą skórę budynku i zagłębiany w bryle pojawia się szary środek. Na tarasie, przy wejściu, w glifach okien. Na podobnej zasadzie do przekrojenie jabłka. Po przecięciu jasno odcina się skóra od jego wnętrza.

Zaczynając projektowanie usytuowano na pustej działce białą bryłę parteru. Postawiona została możliwie najbliżej północno – wschodniego boku terenu tak aby pozostawić jej najlepiej nasłonecznioną południowo – zachodnią część na rekreacyjny ogród. W białej bryle najbliższej działce zlokalizowana funkcje dzienne budynku.

Drugim krokiem było dołożenie „drewnianej” bryły piętra w której znajdują się sypialnie oraz pokoje dzieci. Jej kształt jest wydłużony tak aby ekspozycja do słońca była możliwie największa dla wszystkich pomieszczeń. Bryła piętra usytuowana została przy północno – wschodnim boku białej po to aby móc w kolejnym kroku projektowania wydzielić taras parteru oraz zadaszone wejście razem z miejscem postojowym przed budynkiem.

W trzecim kroku taras wycięto w białej bryle w sposób, który zapewnia dostęp do słońca z potrzebnych stron czyli od południa i zachodu a jednocześnie zapewnia intymność dzięki zagłębieniu w bryle. Przy tak intensywnie zabudowanym terenie dookoła skuteczne osłonięcie widokowe jest bardzo pożądane. Drugim wycięciem w bryle jest strefa przed wejściem do budynku. Zadasza ją bryła piętra tworząc wygodną przestrzeń przed drzwiami oraz zadaszone i osłonięte miejsce do zaparowania samochodu przed domem.

Czwartym krokiem było wycięcie w ziemi podcinające teren pod południowo – wschodnim narożnikiem białej bryły. Pozwoliło to stworzyć okna w piwnicy, od podłogi do sufitu tak aby zlokalizowana w piwnicy siłownia była pełnowartościowym mocno doświetlonym pomieszczeniem a także aby zapewnić połączenie piwnicy z ogrodem. Bryła w tym miejscu spoczywa na słupach oddalonych od narożnika tak aby stworzyć wrażenie że róg budynku wisi w powietrzu. Szyby w narożu piwnicy połączone są ze sobą jedynie klejem uszczelniającym.

Całość założenia prostopadłościennych brył i wszechobecnych kątów prostych dopełniają i przełamują krzywoliniowe schody przeplecione niczym wstęga od piwnicy po piętro. Jedną z podstawowych wytycznych inwestorów była chęć posiadania wyjątkowych schodów, chcieli aby były one wizytówką domu. W samym środku domu powstałą forma, która kształtem odcina się od wszystkiego wokół i nie da się jej nie zauważyć a jednocześnie harmonizuje z całością założenia. W budynku zastosowano jeden rodzaj drewna na wszystkich elementach, również na schody tak aby zapewnić największą spójność. Także barierki w całym domu na zewnątrz jak i wewnątrz są szklane, bez pochwytów. Podczas projektowania szczególną uwagę przykładano do czystości formy i materiału.