LOKALIZACJA: GDAŃSK, WOJ. POMORSKIE
POWIERZCHNIA: 240 M2

Dom został zlokalizowany na dosyć trudnej działce z skarpą i z wjazdem do południa. Działka z pozoru generująca dosyć duże ograniczenia projektowe, okazała się atutem i przyczyniła się do stworzenia ciekawej, a zarazem funkcjonalnej bryły. Budynek nie został usadowiony „na skarpie” tylko „ w skarpie”.

Wykorzystując ukształtowanie terenu, wjazd do garażu przez skarpę jest z poziomu ulicy, a sam garaż w rzeczywistości jest podziemną kondygnacją z wejściem oraz dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi. Część dzienna znajduje się na poziomie działki, który znajduje się ponad droga. Taki zabieg uniesienia części dziennej, umożliwił w naturalny sposób oddzielenie części mieszkalnej od drogi i zapewnienie mieszkańcom prywatności. Dodatkowo strome nachylenie i wyniesienie stanowią naturalną barierę, dzięki czemu nie ma potrzeby grodzenia działki, stawiania bramy oraz furtki, a właściciele domu mogą się cieszyć się ogrodem, który dosłownie jest nad drogą.

Część dzienna z funkcjonalną kuchnią z oknami od wschodu oraz przestronnym salonem z ekspozycje południowo – zachodnią otwiera się na duży ogród. Duże przeszklenia oraz przesuwne okna umożliwiają wyjście na przestronny zadaszony taras. Ekspozycja południowo – zachodnia zapewnia dużą ilość światła w salonie, a duże zadaszenie nad tarasem zapewni ukojenie w upalne dni. Dodatkowym atutem jest wycięcie w zadaszeniu pod rosnące przy budynku drzewo. Bliskość zieleni i otwarcia w salonie zapraszają mieszkańców do ogrodu, który staje się integralną częścią strefy dziennej. Dodatkowo usytuowanie budynku, pozwala na „odwrócenie” się od sąsiadów i zapewnia maksymalną prywatność, w dosyć gęsto zabudowanej okolicy. Na parterze zlokalizowany został również gabinet, mogący pełnić również funkcje pokoju gościnnego.

Część nocna została zlokalizowana na piętrze, gdzie znajdują się dwa przestronne pokoje dziecięce oraz sypialnia master z garderobą i prywatną dużą łazienką, w której dodatkowo wygospodarowano miejsce na małą saunę. Dla pokoi dziecięcych została przewidziana łazienka z wejściem z korytarza. Wszystkie pokoje mają ekspozycję zachodnią i otwarcie widokowe na ogród. By zapewnić ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem pokoi i sypialni, zwłaszcza w letnie miesiące, przewidziane zostały zewnętrzne rolety, które po złożeniu schowane są w warstwach ocieplenia.

Budynek posiada bardzo funkcjonalny podział odpowiadający kondygnacjom. Wejście oraz dwustanowiskowy garaż z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi zlokalizowano w kondygnacji podziemnej od poziomu drogi. Cześć dzienna znajduje się na kondygnacji na poziomie terenu działki, uniesiona nad drogą, a cześć nocna jest na piętrze. Całość spina przestronna klatka schodowa z dużym przeszkleniem, zapewniającym naturalne doświetlenie. Mając na uwadze, że budynek ma trzy kondygnację, podjęto decyzję o umieszczeniu schodów zabiegowych w kształcie litery „U”, umożliwiających w przyszłości montażu małej windy, by dom zawsze był dostępny dla jego mieszkańców.