Lokalizacja: Smerek
Rok projektu: 2017
Powierzchnia: 3 x 45m2

Domki zlokalizowane będą we wsi Smerek w głębokich Bieszczadach tuż przy Bieszczadzkim Parku Narodowego i granicy ze Słowacją i Ukrainą. Jest to projekt, który od samego początku wzbudził w projektantach rzadko spotykane emocje. Projektowanie w otoczeniu natury zawsze jest ciekawym zadaniem, jednak to miejsce przekroczyło oczekiwania projektantów. Działka zlokalizowana jest wysoko, na zboczu góry, z której roztacza się szeroki widok na panoramę Bieszczad. Przebywając na działce mamy poczucie, że otacza nas jedynie natura i znajdujemy się bardzo daleko od jakiejkolwiek cywilizacji, jednocześnie jesteśmy onieśmieleni wspaniałymi widokami.

Projektanci po wizycie na działce poczuli ogromny szacunek do tego miejsca. Wiedzieli, że muszą podejść z pokorą do tego projektu. Był to jeden z powodów dla którego powstały tak proste, skromne bryły. Inwestor zachwycony swoją działką i pięknym widokiem od początku chciał, aby jedna ściana była wielkim oknem, aby móc cieszyć się Panoramą Bieszczad nie wychodząc na zewnątrz. Wyobrażał sobie jednak, że domki będą zwrócone krótszym bokiem do widoku. Projektanci poszli o krok dalej. Zaczynając od inspiracji Inwestora i założenia, że choćby wnętrze było wspaniałe to i tak cały sens przebywania w tym miejscu jest na zewnątrz. 

Celem było, aby wszystkie aktywności w środku umożliwiały nieustanny kontakt z zewnętrzem i roztaczającą się panoramą gór. Dlatego domy zostały skierowane dłuższym bokiem do widoku tak, aby szklana ściana umożliwiająca kontakt z naturą była jak najdłuższa. Dzięki temu przebywając w środku z każdego pomieszczenia, w którym przebywamy możemy cieszyć się górami. Ponadto duże drzwi między salonem a sypialną zaprojektowano jako przesuwne, tak aby po ich otworzeniu w pewnym sensie zlikwidować ścianę między salonem a sypialnię i widok na Bieszczady był jeszcze szerszy.

Budynki nie stoją w jeden linii, są przesunięte „schodkowo” względem siebie. Usytuowanie na działce oraz boczne ściany tarasów mają zapewnić maksimum prywatności mieszkańcom każdego z nich. Wewnątrz każdy z domów posiada wysoki salon z kuchnią nie zamknięty stropem, sypialnię oraz antresolę nad sypialnią.